Stephen King o „Mrocznej wieży”

– Ta historia towarzyszy mi przez całą drogę twórczą

Już 11 sierpnia do kin na całym świecie wejdzie gorąco oczekiwana ekranizacja powieściowego cyklu „Mroczna wieża” – według ośmiotomowej sagi autorstwa Stephena Kinga. W filmie w rolach głównych występują laureat Oscara® Matthew McConaughey (w roli personifikacji zła – Waltera O’Dima, zwanego także Człowiekiem w Czerni) oraz Idris Elba (w roli ostatniego rewolwerowca).

– Zacząłem pisać ten cykl, gdy miałem 22 lata – opowiada Stephen King – Zaraz po skończeniu college’u. Ta historia towarzyszy mi w całej mojej karierze. W pewnym momencie zacząłem sobie uświadamiać, że wszystkie te światy, które pojawiają się w cyklu, są tak naprawdę centralną częścią mojego powieściowego uniwersum – postaci z „Mrocznej wieży” pojawiają się w innych moich książkach, a postaci z innych moich powieści goszczą na łamach „Mrocznej wieży”.

Warto wspomnieć, że nawet King pojawia się na kartach książkowego cyklu.

Na powstanie opus magnum Kinga wpływ miało wiele czynników. Wymienia je sam autor: – Byłem wtedy pod ogromnym wpływem „Władcy pierścieni”, mimo że nie jestem wielkim fanem elfów, orków czy chodzących drzew. Kocham to, co zrobił Tolkien. Mniej więcej w tym samym czasie zobaczyłem film „Dobry, zły i brzydki”; postać, w którą wciela się Clint Eastwood – Człowiek bez imienia – również była inspiracją. Podobnie jak poemat narracyjny Roberta Browninga „Childe Roland to the Dark Tower Came”. Użyłem tego do rozpoczęcia cyklu. Napisałem pierwsze zdanie i nie miałem pojęcia dokąd mnie ono zaprowadzi. Nie wiedziałem gdzie mieszka Roland, czym jest jego świat, jaki jest i jak połączyć go z naszym światem.

Stephen King to marka. 50 lat na rynku, właściwie od początku w czołówce, 80 książek, z których większość okazała się międzynarodowymi bestsellerami – wszystko to zapewniło Stephenowi Kingowi niepodważalną pozycję mistrza w dziedzinie opowiadania historii. Za swą niepodrabialną twórczość mistrz został uhonorowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Narodowym Medalem Sztuki przyznawanym przez Kongres Stanów Zjednoczonych, otrzymał również medal National Book Foundation – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury, oraz niezliczoną ilość innych wyróżnień. Jego nazwisko, zwiastując jakość, jest dziś elementem kultury i popkultury.

Pośród cieszących się ogromną popularnością kilkudziesięciu książek autorstwa Kinga w samym centrum znajduje się ośmiotonowa opowieść z cyklu „Mroczna wieża”. Historia odwiecznej walki dobra ze złem.

Źródło: tylkohity.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress